Сайт Руденко Людмили Степанівни
 Каталог файлів
Головна » Файли » Виховна робота

Позакласний захід "Козацьке свято"
[ Викачати з сервера (27.6 Kb) ] 13.02.2022, 18:00

Козацьке свято

 Мета: розширювати знання дітей про історію українського козацтва , розвивати інтерес до пізнання історичної та культурної спадщини України. Прививати прагнення до фізичного та розумового розвитку, бажання дружити, товаришувати, бути сміливим, витривалим, загартованим, формувати почуття колективізму та взаємовиручки. Виховувати любов до рідного краю, своєї Батьківщини.

Звучить пісня «Їхали козаки» група «Тінь Сонця»

 Учитель Розселив Господь людей по всьому світу і кожному народу дав землю. Богом дана земля є святою і рідною, тому її захист – це найперший обов’язок народів. Для українців такою землею є Україна. Вона полита потом і кров’ю сотень поколінь, їхніх працелюбних і героїчних предків. Шануймо героїчну історію нашого великого народу.

 Ведуча 1. Кожна людина повинна знати культуру свого народу, його історію. Адже без минулого не існує сучасного та не буде майбутнього.

 Ведуча 2. Наше свято приурочене вшануванню українського козацтва. Святкування Дня українського козацтва збігається з Днем захисника Вітчизни, які святкуються 14 жовтня. На цю ж дату припадає одне з найбільших народних свят – свято Покрови.

Ведуча 3. І це не випадково, адже козацтво України вважало своєю покровителькою і заступницею Пресвяту Богородицю. Священною для кожного козака була Покровська церква, від порога якої січовики вирушали на захист рідної землі і куди з подякою за порятунок поверталися після походів.

 Ведуча 4. Для нас, українців, ці свята – національні та християнські - символізують зв'язок поколінь, безсмертність героїчних традицій нашого народу.

 Учитель. Отже, у минулому українського народу було унікальне явище – Запорізька Січ. Там жили мужні лицарі. І звали їх – козаки. «Козак» означає «вільний», «хоробра, волелюбна людина». Вони мужньо боронили рідну землю від татарсько – турецької агресії і польсько – литовських феодалів. Багато хто з нас сьогодні має козацькі прізвища. Через козацтво створювалася наша історія, і кожен з нас не тільки причетний, а й відповідальний за неї.

Давайте подивимося, як виглядає Запорізька Січ в наші дні.

Кадри про Хортицю (відео «Хортиця. Острови»)

 Учитель. По світу розносилася слава про військову доблесть та високу освіченість українських козаків та їх ватажків, отаманів, гетьманів. Запорізька Січ стала центром визвольної боротьби проти ворогів.

Про них так писав Т. Г. Шевченко - великий кобзар України.

Було колись в Україні

Ревіли гармати;

Було колись – запорожці

Вміли панувати.

Панували, добували

І славу, і волю

 Ведуча 5. На Січі панував дух рівності, братства. У козаки йшли за покликом серця. З незапам’ятних часів в Україні козаки славились силою, спритністю, мали гостре несхибне око, розумні голови.

 Ведуча 6. Козак - не той, хто одягнений у вишиванку й шаровари. Козак - це передовсім воїн за духом, і воюватиме він тільки за честь і свободу.

 Ведуча 7. Січовики не лише відзначалися хоробрістю й презирством до смерті, вони відзначалися високою бойовою майстерністю. Козаки мали міцне здоров’я, були витривалими, легко переносили голод і холод, спеку і спрагу, на війні були невтомними, відважними, мужніми, сміливими, понад усе цінували життя, але не шкодували його в боротьбі за віру і правду української землі.

Ведуча 8. Козаки неперевершено володіли різною зброєю: самопалами, рушницями, пістолями, шаблями, списами, луками й стрілами, добре стріляли з гармат, були гарними вершниками, а також володіли військово – морським мистецтвом, де значне місце посідала тактика здобування морських фортець. Морські походи здійснювались на човнах, які звалися чайками і байдаками.

Подивимося ж відео про військову майстерність запорізьких козаків.

( Відео «Виступ запорізьких козаків»)

 Ведуча 9. Запорожці – славні воїни, захисники рідної землі. Роками вони служили у війську, ходили в походи, зрідка навідувались додому. Тому їм потрібне було кмітливе, сміливе, відважне поповнення.

 Ведуча 10. От і вигадували вони різні іспити для новачків. У народі існує багато легенд про випробування прийому в козаче товариство. Але всі вони свідчать, щоб стати справжнім козаком слід було пройти дуже нелегку школу навчання та скласти суворі іспити, які витримували не всі, тож не всі й ставали козаками.

 Ведуча 11. Новачок, незалежно від віку, приймався спочатку в «молодики». Хто бажав стати козаком училися майстерно володіти шаблею, їздити на коні, влучно стріляти. А також розвивали в собі силу та спритність. Козак мав бути не тільки неперевершеним воїном, а й знати основи наук та медицину. Кепський той козак, який не вмів грати на народних інструментах, співати чи танцювати.

 Учитель. То хто такі козаки?

 Дадуть нам відповідь майбутні козаки нашої класу. Запрошуємо їх до виступу.

Під «Козацький марш» заходять хлопці.

Учень 1.        На острові, на Хортиці

                       За порогами Дніпра,

                       Там зійшла козацька слава

                       Для народного добра.

 Учень 2.      Там стояли насторожі

                       Запорожці січові.

                       Ой, не раз там до схід сонця

                       Грали сурми бойові!

Учень 3.       Тут життя і кров віддали

                       Запорізькі козаки,

                       Україну рятували

                       Від ворожої руки.

Учень 4.       За честь і гідність України,

                       За волю, правду і добро

                       Вони боролись щохвилини,

                       Їх кров лилася як вино!

Учень 5.        Від ворогів вони долали,

                       Всі землі наші зберегли.

                       Завжди від лиха захищали

                       І гордо прапор наш несли!

Учень 6.        Козак – це людина чесна і смілива.

                       Найдорожче йому – Батьківщина!

                       Козак вкраїнську любить мову,

                       Додержить завжди свого слова!

Учень 7.       Козак – це той, хто за освіту,

                       Хто любить пісню і молитву.

.                      Козак – слабкому захисник.

                       Цінити побратимство звик!

Учень 8.        Козаки - борці за волю,

                       За народні щастя й долю.

                       Козаки - це вільні люди.

                       Козаки безстрашні всюди.

Учень 8.       Є Батьківщина лиш одна.

                       І в нас вона одна – єдина

                       Це наша славна Україна.

                       Не забувай Шевченків спів

                       Про горду славу козаків.                   

Учень 9.       Сини моєї  Батьківщини,

                       В них сила духу непоборна!

                       Козацтво – слава України.

                       Це гордість наша всенародна!

 Ведуча 1. На Січі були козаки різного віку, національностей, але обов’язково православної віри, ті, що знали козацьку мову, додержувались порядку і звичаїв запорозького братства.

 Ведуча 2. А закони на Січі були досить суворими. Так, у походах пиячити було категорично заборонено. Порушення цього правила прирівнювалось до зради і могло каратись смертю.

 Ведуча 3. За крадіжку чи вбивство одного з побратимів, козака могли поховати живцем, або бити кийками, що часто закінчувалось смертю. Так, можна сказати, що це занадто жорстоко, зате дисципліна була відмінна.

 Ведуча 4. Але козаки уміли товаришувати та міцно дружити. Вони знаходили побратимів на Січі, за яких усе ладні були віддати. Навіть існував особливий ритуал, під час якого воїни обмінювались власними натільними хрестами. Це означало вірність один одному до смерті.

 Ведуча 5. Побратимство надавало козакам великої сили. Воно було однією з таємних причин їхньої непереможності, сміливості, честі, відваги, величезної самопожертви та колосальної самовіддачі. Всього того, перед чим ламався ворог і того, перед чим ми схиляємо голови та поклоняємося в шанобі. Вічна слава героям!!!

 Ведуча 6. У мирний час козаки були дуже зайняті. Займалися різними ремеслами, обробляли землю, торгували, добували та готували їжу, адже на Січі жінок не було. Козак повинен був тримати свій одяг, оселю, зброю в порядку та доглядати за вірним другом – конем.

 Ведуча 7. Але козаки вміли і майстерно розважатися. Вони  гучно відзначали свої перемоги, любили влучне слово, дотепні жарти, вигадки й розваги, грали на музичних інструментах, співали пісень, танцювали та влаштовували показові бої на втіху собі та іншим.

 Ведуча 8. Головний танець козаків – це, як відомо, гопак, який спершу був бойовим, адже його елементи застосовувались в боях з ворогом. Щоб виконувати такий танець потрібно мати неабияке мистецтво та досконалі фізичні якості.

Відео гопак. («Характерник» ГоПак)

Ведуча 9. Неслась і гриміла слава про козаків по всьому світу. Народ оспівав у своїх думах, піснях, легендах цих ,,святих лицарів, захисників рідної землі ”. А в сьогоденні присвячено цим визначним сторінкам нашої історії ще й багато мистецьких творів, художніх і документальних фільмів та книг, написано багато поетичних рядків.

 Ведуча 9. Згадаймо найвідоміші з них: картина «Запорожці пишуть листа турецькому султану» - це зображення козаків, яке художник Ілля Рєпін створював протягом десяти років.

 Ведуча 10. Ми всі чули, а хто навіть бачив такі художні фільми «Тарас Бульба» , «Вогнем та мечем», «Богдан Хмельницький», «Козаки ідуть», «Чорна Рада», «Про козака Мамая». І як не згадати ваш улюблений легендарний мультфільм про запорозьких козаків.

Кадри з мультфільму

 Вітання хлопців з святом і вручення подарунків

 Учитель. А зараз до вітального слова запрошую дівчат, які проведуть «Історичну вікторину».

(Зачитати правила)

«Історична вікторина»

 Вручення подарунків

 Висновок.  Учитель. Відповіли на всі запитання, а це означає, що ви добре знаєте історію українського козацтва, а отже - історію України. Що ж, я думаю, ви погодитесь із тим, що козак – це людина здорова та сильна, смілива, відважна, а ми дійсно козацького роду.

 Отже, завжди пам’ятаймо слова із Статуту Українського козацтва: «Український козак – душа правдива, справедлива і незрадлива. Український козак – це лицар України, морально чиста, високодуховна людина, яка вміє панувати собою, володіє своїми емоціями, розумом, волею…».

 Хай непереможний козацький дух допоможе вам гартувати тіло й долати життєві труднощі.

 Будьте гідними нащадками козацької слави!

 Виконання пісні про Україну

 

 

Категорія: Виховна робота | Додав: lydmula19593006
Переглядів: 242 | Завантажень: 7 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Понеділок, 06.05.2024, 22:36
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Категорії розділу
Мої файли [0]
Науково-методична діяльність [19]
Педагогічна діяльність [12]
Позаурочна діяльність [10]
Виховна робота [6]
Методичне об'єднання [4]
Дистанційне навчання [6]
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright sasha-str © 2024
uCoz